Исторически ден за България. Днес ще стане ясно кой е следващият патриарх на Българската православна църква. Врачанският митрополит Григорий, Видинският митрополит Даниил или Ловчанският митрополит Гавриил - това са тримата владики, посочени за наследници на патриарх Неофит, информира bTV.
Още: "Зелената мантия, епанокалимавка, патриаршеският жезъл": Какво символизират?
Кой е митрополит Гавриил?
Ловчанският митрополит Гавриил е роден със светското име Цветан Методиев Динев на 16 юли 1950 г. в София. Няколко години семейството му живее в Чехословакия, където той завършва и основното си образование.
През 1984 г. завършва задочно Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София. Специализира в Московската духовна академия. Носител е на научното звание - Доктор на Богословието.
През 2011 г. започва да ръководи и Културно-просветния отдел при Светия синод. На 8 февруари 2012 г. е удостоен със званието "почетен член" на българската Камара на инженерите в инвестиционното проектиране. През 2019 г. коментира Национална стратегия за детето, предизвикала вълна от реакции.
"Аз лично съм против физическите наказания. Смятам, че това не работи. По-добре е детето да бъде лишено от нещо, което обича. Например - някаква игра. Това дава по-добър ефект. Физическото наказание е крайна мярка", казва той.
След обявяването на епидемията от коронавирус у нас и взетите противоепидемични мерки митрополит Гавриил заявява, че "църквата никога не е била източник на зараза".
В края на септември същата година Ловчанската епархия удостои с орден тогавашния премиер Бойко Борисов за църковни заслуги.
Казусът със затварянето на руската църква през 2023 г.
За казуса със затварянето на руската църква през 2023 г. заявява: "Руската църква е строена като посолска църква от Русия, в крайна сметка тя никога не е принадлежала на друг освен на Русия и руското посолство."
11 години след битката за избор на предишния патриарх Гавриил отново е сред тримата митрополити, от които ще бъде избран новият глава на православната ни църква.
Още: Да бъдеш духовен водач: Приносът на българските патриарси към историята